Obniżenie kosztów pracy a wysokość składki wypadkowej

Większość przedsiębiorców ubolewa nad wysokimi opłatami dotyczącymi zatrudnienia. W kryzysowych sytuacjach niektórzy decydują się na redukcję etatów, co jednak nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem dla firmy. Sporo osób zapomina o prostym sposobie na zmniejszenie kosztów prowadzonej działalności. Sprawdź, jak poprawnie obliczyć składkę wypadkową!
W jaki sposób ustalana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe?
Należy od razu podkreślić, że ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe i może je opłacać wyłącznie pracodawca. Nie istnieje możliwość dobrowolnego odprowadzanie tego rodzaju składki do ZUS. Świadczenie zapewnia wsparcie w momencie, gdy dojdzie do wypadku w miejscu pracy lub gdy pracownik zapadnie na tzw. chorobę zawodową.
Wartość składki zależy od liczby pracowników zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego i wynosi 1,67 % w przypadku zatrudniania mniej niż 10 osób. Natomiast przy większych podmiotach gospodarczych stopa procentowa składki jest wyliczana przez ZUS odrębnie dla każdego roku i podawana do wiadomości przedsiębiorcy do dnia 20 kwietnia.
Na wysokość składki wpływa także branża, w której działa firma oraz:
- liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy,
- liczba pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia.
Jak przedsiębiorca może wpłynąć na zmniejszenie składki wypadkowej?
W sytuacji, gdy wskaźnik składki jest ustalany odrębnie każdego roku i zależy od wyżej wymienionych czynników, pracodawca jak najbardziej może podjąć określone działania, by w znacznym stopniu wpłynąć na obniżenie kosztów pracy. Szacuje się, że firma może zaoszczędzić około 3 % rocznej wartości wypłacanych wynagrodzeń.
W pierwszej kolejności należy zweryfikować, czy na koncie ZUS nie powstała nadpłata z tytułu niewłaściwie wyliczonej wartości składki ubezpieczeniowej. Kolejnym krokiem jest zadbanie o odpowiednie warunki BHP w zakładzie pracy (zgodnie z obowiązującymi przepisami) i zminimalizowanie zagrożeń.
Inne metody obniżenia kosztów pracy — bez redukcji etatów
Poza zmianą wartości samej składki wypadkowej odprowadzanej do ZUS-u właściciele firm mogą podjąć wiele dodatkowych działań, które również przyczynią się do zmniejszenia firmowych wydatków. Wśród najczęściej zalecanych metod można wymienić m.in. zatrudnienie pracowników tymczasowych, korzystanie z usług outsourcingowych czy wprowadzenie rejestru czasu pracy.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Czym różni się wino wytrawne od półwytrawnego?
Wino wytrawne i półwytrawne to dwa popularne rodzaje trunków różniące się między sobą zawartością cukru oraz smakiem. Oba typy mają swoje miejsce w kulturze winiarskiej i gastronomii, a ich wybór zależy od indywidualnych preferencji konsumentów. Warto zwrócić uwagę na ofertę hurtowni win oraz restau

Czym kierować się przy wyborze płytek chodnikowych?
Wybór odpowiednich płytek chodnikowych to kluczowy element w projektowaniu przestrzeni zewnętrznych. Warto zwrócić uwagę na różnorodność materiałów, wzorów oraz ich zastosowanie, które mogą się różnić w zależności od warunków. Decyzja powinna spełniać oczekiwania estetyczne i funkcjonalne, co wpłyni